Ziraat Emeklilik Otomatik BES Cayma Hakkı Nasıl Kullanılır?

Ziraat Emeklilik Otomatik BES Cayma Hakkı Nasıl Kullanılır?
4 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 7.714 kez okundu.

Otomatik (zorunu) Bireysel Emeklilik Sisteminde Cayma hakkının nasıl kullanılacağı konusunda şirketler bazında nasıl işlem yapılacağına dair anlatımlarımız devam etmektedir. Bir önceki yazımızda, Halk Emeklilikte Otomatik BES İptal işlemleri nasıl yapılır konusuna değinmiştik. Bu yazımızda da Ziraat Emeklilik Otomatik BES Cayma hakkının kullanımına ilişkin detayları aktarmaya çalışacağız.

Ziraat Emeklilik Otomatik BES Cayma Hakkının Kullanımı

Ziraat Emeklilikte  cayma hakkı kullanımı için internet, mobil şube, telefon gibi farklı alternatifler mevcut. Bu alternatifleri kullanarak zorunlu BES cayma hakkı nasıl kullanılır detaylı olarak açıklayacağız.

Bireysel İnternet Şubesini Kullanarak Otomatik BES İptali

Ziraat Emeklilik Otomatik BES ‘ten cayma hakkını kullanarak ayrılmak için, sitesinde bulunan Bireysel İnternet Şubesi linkine tıklanarak açılan ekrana TC Kimlik No, Telefon numarası ve güvenlik kodu yazılarak giriş butonuna basılır, telefona gelen tek kullanımlık şifre girilerek sisteme giriş sağlanır. (Cep telefonunuz tanımlı /güncel değilse “Telefon numaranızı eklemek/güncellemek için tıklayınız.” Kısmı tıklanarak telefon bilgisi güncellenir.)

Giriş yapıldıktan sonra menüde yer alan “Değişiklik ve Talepler” kısmına tıklanır. Açılan ekranda otomatik katılımlı sözleşme seçilir. Seçimden sonra sağ alt kısımda yer alan “Cayma Talebi” tıklanır. Gelen bilgilendirme ekranının altında “Cayma Talebime Devam Etmek İstiyorum” (kırmızı renkli) buton tıklanır ve talep işlemi gerçekleştirilmiş olur.

Bu işlemler sonucu kesilen tutarlar şirkette kayıtlı hesap numaranıza iade edilecektir. Ziraat Emeklilik internet şubesinde dilerseniz hesap bilginizi de bu aşamada değiştirebiliyorsunuz.

Mobil Şubeden Otomatik BES İptali

Ziraat Emeklilik Mobil Şube uygulamasını kullanarak da cayma talebinde bulunabilirsiniz, Bunun için uygulamayı indirdikten sonra TC ve Tel No bilgileriyle giriş yapılır (Giriş adımları İnternet şubesiyle aynı). Giriş yaptıktan sonra menü simgesi tıklanır açılan menüden “İşlemler” altında yer alan “Cayma Talebi” alanına tıklanır. Bu aşamadan sonra da internet şubesinde olduğu gibi bilgilendirme mesajı gelir. Bu aşamadan sonra Ziraat Emeklilik cayma işlemleri bir önceki maddede tarif edilenlerle aynıdır.

Sesli Yanıt Sistemi (Telefon) ile Otomatik BES ‘ten Ayrılma

Ziraat Emeklilik ayrılma işlemleri için bir diğer yöntem 0850 222 97 00 numaralı telefonu  arayarak Müşteri Hizmetleri aracılığıyla cayma talebinde bulunmaktır. İlgili numara arandıktan sonra açılan menülere göre sırasıyla 2 – 1 – 1 tuşlanır. Bu aşamada bazı bilgiler istenir (kayıtlı numarayla veya başka numarayla aramanıza bağlı olarak istenen bilgiler değişebilir.) istenilen bilgiler girildikten sonraki menüde 1 tuşlanır ve sonra gelen menüden 4 tuşlanarak Ziraat Emeklilik Cayma talebinde bulunulur.


Etiketler:

Ziraat Emeklilik Otomatik BES Cayma Hakkı Nasıl Kullanılır? Konusuna 63 Yorum Yapıldı
 1. hasan dedi ki:

  bimere yazın ziraati şikayet edin bence sacmalık

 2. Süleyman dedi ki:

  Bu ziraat emeklilikten nasil cayacaz arkadaşlar yaa. Cayma süreniz dolmuştur diyor. Nasil bir yol izlemeliyiz? Lanet olsun bunlara alırken alıyorlar vermeye geldi mi yok.

  1. admin dedi ki:

   Ziraat Emekliliği arayarak ayrılmak istediğinizi belirtmeniz gerekir. Bu durumda size ayrılma talep formu gönderilecek. bu formu doldurarak kimlik fotokopinizle birlikte şirkete fakslamanız durumunda iptal işleminiz gerçekleşecektir. Ayrıca

   Cayma Süresi Dolan Otomatik BES’in İptali

   konumuzda detaylı açıklama mevcut.

 3. Selen dedi ki:

  Merhaba Süleyman bey ziraat emeklilik bireysel caymak için bilgi alabilirmiyim süreniz dolmuştur diyor. Nereye başvuru yapıcam ve bankaya gittigmde hiçbirşekilde yardım alamadım teşekkür ederim.

 4. zübük dedi ki:

  lan ziraat benim paramı çalarken pardon keserken banamı sordun şimdi iptal için bisürü işle uğraştırıyosun kimin parasını kime vemiyosun

 5. Erdem eryılmaz dedi ki:

  … binbir dereden su getiriyorsunuz bana mı sordunuz keserken? benim paramı verin.

 6. Ozgur dedi ki:

  Benim suresi dolmamis, talebiniz alimistir diyor ama iptal edilememiş diyor. Ne bu ya?

 7. Şeref karayörük dedi ki:

  Bes kesindisinin iptal edilmesini istiyorum

 8. ESİN dedi ki:

  SÜRENİZ DOLMUŞ DİYORSA ZİRAAT EMEKLİLİĞİN KENDİ SAYFASINA GİRİP TC VE TEL BİLGİLERİNİZİ YAZIYORSUNUZ SONRA DEĞİŞİKLİK VE TALEPLERDEN AYRILMA TALEBİNİ SEÇİYORSUNUZ VE BİTİYOR..

1 2 3

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git