BireyselEmeklilikSistemi.Org

Ziraat Emeklilik Otomatik BES Cayma Hakkı Nasıl Kullanılır?

Ziraat Emeklilik Otomatik BES Cayma Hakkı Nasıl Kullanılır?

Otomatik (zorunu) Bireysel Emeklilik Sisteminde Cayma hakkının nasıl kullanılacağı konusunda şirketler bazında nasıl işlem yapılacağına dair anlatımlarımız devam etmektedir. Bir önceki yazımızda, Halk Emeklilikte Otomatik BES İptal işlemleri nasıl yapılır konusuna değinmiştik. Bu yazımızda da Ziraat Emeklilik Otomatik BES Cayma hakkının kullanımına ilişkin detayları aktarmaya çalışacağız.

Ziraat Emeklilik Otomatik BES Cayma Hakkının Kullanımı

Ziraat Emeklilikte  cayma hakkı kullanımı için internet, mobil şube, telefon gibi farklı alternatifler mevcut. Bu alternatifleri kullanarak zorunlu BES cayma hakkı nasıl kullanılır detaylı olarak açıklayacağız.

Bireysel İnternet Şubesini Kullanarak Otomatik BES İptali

Ziraat Emeklilik Otomatik BES ‘ten cayma hakkını kullanarak ayrılmak için, sitesinde bulunan Bireysel İnternet Şubesi linkine tıklanarak açılan ekrana TC Kimlik No, Telefon numarası ve güvenlik kodu yazılarak giriş butonuna basılır, telefona gelen tek kullanımlık şifre girilerek sisteme giriş sağlanır. (Cep telefonunuz tanımlı /güncel değilse “Telefon numaranızı eklemek/güncellemek için tıklayınız.” Kısmı tıklanarak telefon bilgisi güncellenir.)

Giriş yapıldıktan sonra menüde yer alan “Değişiklik ve Talepler” kısmına tıklanır. Açılan ekranda otomatik katılımlı sözleşme seçilir. Seçimden sonra sağ alt kısımda yer alan “Cayma Talebi” tıklanır. Gelen bilgilendirme ekranının altında “Cayma Talebime Devam Etmek İstiyorum” (kırmızı renkli) buton tıklanır ve talep işlemi gerçekleştirilmiş olur.

Bu işlemler sonucu kesilen tutarlar şirkette kayıtlı hesap numaranıza iade edilecektir. Ziraat Emeklilik internet şubesinde dilerseniz hesap bilginizi de bu aşamada değiştirebiliyorsunuz.

Mobil Şubeden Otomatik BES İptali

Ziraat Emeklilik Mobil Şube uygulamasını kullanarak da cayma talebinde bulunabilirsiniz, Bunun için uygulamayı indirdikten sonra TC ve Tel No bilgileriyle giriş yapılır (Giriş adımları İnternet şubesiyle aynı). Giriş yaptıktan sonra menü simgesi tıklanır açılan menüden “İşlemler” altında yer alan “Cayma Talebi” alanına tıklanır. Bu aşamadan sonra da internet şubesinde olduğu gibi bilgilendirme mesajı gelir. Bu aşamadan sonra Ziraat Emeklilik cayma işlemleri bir önceki maddede tarif edilenlerle aynıdır.

Sesli Yanıt Sistemi (Telefon) ile Otomatik BES ‘ten Ayrılma

Ziraat Emeklilik ayrılma işlemleri için bir diğer yöntem 0850 222 97 00 numaralı telefonu  arayarak Müşteri Hizmetleri aracılığıyla cayma talebinde bulunmaktır. İlgili numara arandıktan sonra açılan menülere göre sırasıyla 2 – 1 – 1 tuşlanır. Bu aşamada bazı bilgiler istenir (kayıtlı numarayla veya başka numarayla aramanıza bağlı olarak istenen bilgiler değişebilir.) istenilen bilgiler girildikten sonraki menüde 1 tuşlanır ve sonra gelen menüden 4 tuşlanarak Ziraat Emeklilik Cayma talebinde bulunulur.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Mustafa İnce dedi ki:

  Deniyorum ama “Cayma talebiniz alındı. Cayma talebiniz gerçekleştirilemiyor.” deniyor ve sebebi açıklanmıyor, operatöre de bağlamıyorlar. Bunca zorluk “70 lira! Ne olacak ki!” dememiz için sanırım ancak her ay 70 lira, ki ileride artırarak keseceklerine eminim, 10 yılda ne demek!

  1. sezen dedi ki:

   444 9 700den tuşlayarak cıkabilirsiniz

 2. Emre dedi ki:

  O kadar zorlaştiriyorlar ki çıkmayı, insanlar uğraşmasım yapamasın burda kalsın diye. Kimseyi zorla bir sey yaptiramazsınız, 2 gündür çıkmayı deniyorum, ordan oraya yònlendiriyorlar. Böyle insanlık olmaz.

 3. NESRİN dedi ki:

  Telefon numarası güncel değil deyip girişi kabul etmiyor, işlem yapamıyorum. Lütfen yardımcı olun

 4. Burcu dedi ki:

  08502229700 numarayı aradım müşteri temsilcisine gerek kalmadan tuşlamalarla bir kerede hallettim. Buradan deneyebilirsiniz.

  1. Şamil dedi ki:

   Burcu hanım para iadesi ne kadar sürdü yani kaç gün

 5. feyzulah dedi ki:

  burcu hanım nasıl hallettiniz

  1. sezen dedi ki:

   444 9 700 ü arayınız ordan rahatlıkla iptal edersiniz tuşlayarak

   1. Ateş dedi ki:

    benim cayma zamanım geçmiş uğraştırıyorlar ona da bi akıl verir misiniz? 2 aydan beri 1000 TL üzeri para var alamıyorum ?!

 6. Xxx dedi ki:

  Nekadar zaman iade alındı acaba

 7. İbrahim dedi ki:

  İptal ettirdim 10 işgünü icinde kesinti geri iade olacak denildi ama hala geri iade edilmedi bunun icin ne yapmalıyım

 8. Taner dedi ki:

  Bireysel sigorta iptali

 9. Taner dedi ki:

  İptal edildimi

 10. Gmz dedi ki:

  Cayma islemi yapildiktan 2 gun sonra benden 150 tl kestiler cayma islemi diye ucret kesiliyor mu ki?

 11. Gmz dedi ki:

  Musteri hizmetlerini aradim ama malum ulasilamiyor 30 mayis ta ciktim bugun ucret kestiler.

 12. Pervin dedi ki:

  Süre dolduğu için iptali yapmıyoruz diyorlar. Şimdi ben iptal edemem mi artık?

  1. admin dedi ki:

   Tabiki iptal edebilirsiniz, cayma hakkını kullanamazsınız fakat sistemden çıkışınızı talep edebilirsiniz.

 13. Feyza betül dedi ki:

  Cayma suresi doldugu icin isleminiz yapilamamaktadir deniyor. Bunu nasil halledebilirim

  1. admin dedi ki:

   Bildiğiniz gibi cayma süresi sisteme girişten itibaren 2 aydır. Fakat cayma süresi doldu diye sistemden ayrılma hakkınız yok değil tabiki.
   Bu süre dolmuş ise Müşteri hizmetlerine ulaşarak sistemden ayrılmak istediğinizi belirtiniz. Size ayrılma talep formu vs. evraklar gönderilecektir. O evrakları doldurum gönderdikten sonra sistemden ayrılacaksınız.
   Tek fark ise cayma hakkı ile sistemden ayrılmada hiçbir kesinti yapılamazken normal yolla çıkışta kesinti yapılabilir.

 14. funda uğur pazarbaşı dedi ki:

  1 yıldır emekli maaşımdan bes kesintisi 120 tl yapılıyor. Arıyorum cayma hakkım için tc numaranızı girin diyor, giriyorum sistemde gözükmüyor diyor.

  1. admin dedi ki:

   Funda Hanım,
   Normal bireysel emeklilik yaptırmışsınız ama şu anda otomatik BES için hazırlanan sesli yanıt sistemini kullanıyor olabilirsiniz. Bundan dolayı da kaydınız görünmeyebilir.
   Ayrıca cayma hakkı sisteme girişten itibaren 2 ay içerisinde kullanılabilir. Yani siz cayma hakkınızı kullanamazsınız.
   Kesintilere katlanıp sistemden ayrılabilirsiniz tabiki. Bunun için de size tavsiyemiz, müşteri hizmetlerine ulaşıp ayrılma talebinizi iletmek olacaktır.
   Sistemden çıkış talebinizi aldıktan sonra çıkış işlemleri için gereken evrakları Emeklilik şirketi tarafınıza iletecektir.
   Bu evrakları doldurup gönderirseniz de sistemden ayrılacaksınız.
   Burada önemli olan nokta BES’ten ayrılmanız halinde ne kadar kesinti olacağı.
   Bunun için de
   Bireysel Emeklilik (BES) Çıkış Kesintisi Hesaplama aracımızı kullanarak kesintilerinizin ne kadar olacağını hesaplayabilirsiniz.

 15. havva tüfekci dedi ki:

  böyle adilik böyle dolandırıcılık görmedim. yazıda yazdıkları cayma talebi diye bir sekme ne internet ne de mobil şubesinde yok. bunlar resmen milleti kandırıyor

 16. Sevgi dedi ki:

  Ne lanet biyermiş ya. Kendi isteğimle bireysel yaptırdım şimdi iptal ediyorum işleminiz inceleniyor diyip duruyorlar şuradan bir kurtulsan diye dua ediyorum. Sakın bireysel emeklilik yaptırmayın iğrenç iğrenç kendi paranla rezil oluyorsun. Mümkün değil iptal etmiyorlar sürekli oyalıyorlar Allah belalarını versin bu kadar da dolandırıcılık olmaz.

 17. Ahmet dedi ki:

  Vakıfbank bes ile iligili yönetim gideri ve diğer kesintiler hakkında bilgi verebilir misiniz

 18. ümit dedi ki:

  valla bende 1 aydır uğraşıyorum kendim yaptırdım 1 yıl önce çıkmak istiyorum evrakları yolladım müşteri hizmetlerini kaçıncı arayışım evraklar inceleniyo deyip duruyo allah belalarını versin ya

 19. gamze dedi ki:

  15 mayısta giriş oldu kamu çalışanıyım. ilk atama olduğu için çift maaş aldım. ve 3 maaştan da kesinti yapıldı. 2sini geri aldım fakat son kesintiyi de iptal için sisteme girmeyi deneyince böyle bir müşteri bulunmamaktadır diyor. buna rağmen bordromda 64 lira kesinti gözüküyor !??

 20. Kenan dedi ki:

  Bu kadar ugraşmayın girin ziraat bankası bireysel emekllilik sitesine ordan yapın

 21. Faruk özkan dedi ki:

  Ben zaten sigortalının bana lazım deyil

 22. kemal yaşar şahin dedi ki:

  krediden dolayı

 23. Mesut.. dedi ki:

  Ben Cayma hakkını kullandım sözleşme bulunmuyor diyor ancak sirket para yatırmiş nasıl oluyor ?

 24. ayşegül dedi ki:

  Ocak 2018 de otomatik katılım ile bes yapıldı ama cayma hakkımı kullanamıyorum. Sistem poliçe ve kimlik bilgilerimin uyuşmadığını söylüyor ama her şey doğru. 08502229700 arayınca da tc kimlik numaramın sisteme kayıtlı olmadığını söylüyor. Ben nasıl cayma hakkımı kullanacağım? Muhatap bulamıyorum.

  1. fatih dedi ki:

   numarayı aradıktan sonra telefon değişikliği yapın ondan sonra internet bankacılığından tekrar girmeyi deneyin ben öyle yaptım

 25. Selahitttin YOL dedi ki:

  ziraat emekliliketen cıkmak için bir ay içinde iki dilekçe gönderdim.HENÜZ BİR CEVAP ALAMADIM DİLEKÇELERİMİN İŞLEME KONARAK BELİTTİĞİM İBAN NUMARASINA BİRİKİMLERİMİN GÖNDERİLMESİ