BireyselEmeklilikSistemi.Org

Ziraat Emeklilik Otomatik BES Cayma Hakkı Nasıl Kullanılır?

Ziraat Emeklilik Otomatik BES Cayma Hakkı Nasıl Kullanılır?

Otomatik (zorunu) Bireysel Emeklilik Sisteminde Cayma hakkının nasıl kullanılacağı konusunda şirketler bazında nasıl işlem yapılacağına dair anlatımlarımız devam etmektedir. Bir önceki yazımızda, Halk Emeklilikte Otomatik BES İptal işlemleri nasıl yapılır konusuna değinmiştik. Bu yazımızda da Ziraat Emeklilik Otomatik BES Cayma hakkının kullanımına ilişkin detayları aktarmaya çalışacağız.

Ziraat Emeklilik Otomatik BES Cayma Hakkının Kullanımı

Ziraat Emeklilikte  cayma hakkı kullanımı için internet, mobil şube, telefon gibi farklı alternatifler mevcut. Bu alternatifleri kullanarak zorunlu BES cayma hakkı nasıl kullanılır detaylı olarak açıklayacağız.

Bireysel İnternet Şubesini Kullanarak Otomatik BES İptali

Ziraat Emeklilik Otomatik BES ‘ten cayma hakkını kullanarak ayrılmak için, sitesinde bulunan Bireysel İnternet Şubesi linkine tıklanarak açılan ekrana TC Kimlik No, Telefon numarası ve güvenlik kodu yazılarak giriş butonuna basılır, telefona gelen tek kullanımlık şifre girilerek sisteme giriş sağlanır. (Cep telefonunuz tanımlı /güncel değilse “Telefon numaranızı eklemek/güncellemek için tıklayınız.” Kısmı tıklanarak telefon bilgisi güncellenir.)

Giriş yapıldıktan sonra menüde yer alan “Değişiklik ve Talepler” kısmına tıklanır. Açılan ekranda otomatik katılımlı sözleşme seçilir. Seçimden sonra sağ alt kısımda yer alan “Cayma Talebi” tıklanır. Gelen bilgilendirme ekranının altında “Cayma Talebime Devam Etmek İstiyorum” (kırmızı renkli) buton tıklanır ve talep işlemi gerçekleştirilmiş olur.

Bu işlemler sonucu kesilen tutarlar şirkette kayıtlı hesap numaranıza iade edilecektir. Ziraat Emeklilik internet şubesinde dilerseniz hesap bilginizi de bu aşamada değiştirebiliyorsunuz.

Mobil Şubeden Otomatik BES İptali

Ziraat Emeklilik Mobil Şube uygulamasını kullanarak da cayma talebinde bulunabilirsiniz, Bunun için uygulamayı indirdikten sonra TC ve Tel No bilgileriyle giriş yapılır (Giriş adımları İnternet şubesiyle aynı). Giriş yaptıktan sonra menü simgesi tıklanır açılan menüden “İşlemler” altında yer alan “Cayma Talebi” alanına tıklanır. Bu aşamadan sonra da internet şubesinde olduğu gibi bilgilendirme mesajı gelir. Bu aşamadan sonra Ziraat Emeklilik cayma işlemleri bir önceki maddede tarif edilenlerle aynıdır.

Sesli Yanıt Sistemi (Telefon) ile Otomatik BES ‘ten Ayrılma

Ziraat Emeklilik ayrılma işlemleri için bir diğer yöntem 0850 222 97 00 numaralı telefonu  arayarak Müşteri Hizmetleri aracılığıyla cayma talebinde bulunmaktır. İlgili numara arandıktan sonra açılan menülere göre sırasıyla 2 – 1 – 1 tuşlanır. Bu aşamada bazı bilgiler istenir (kayıtlı numarayla veya başka numarayla aramanıza bağlı olarak istenen bilgiler değişebilir.) istenilen bilgiler girildikten sonraki menüde 1 tuşlanır ve sonra gelen menüden 4 tuşlanarak Ziraat Emeklilik Cayma talebinde bulunulur.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Hasan bingöl dedi ki:

  ALLAH BELANIZI VERSİN KURUM GIBI SİZİN

 2. Seyit Ahmet ERTUĞ dedi ki:

  Cayma hakkımı kullanmak istedim telefon bankacılığından cayma süreniz dolmuştur diyor bu durumda ne yapabiliriz

  1. admin dedi ki:

   Cayma süresi dolmuş ise iptal işlemi için şirketinizden Ayrılma Talep Formu isteyip bunu doldurarak yine BES şirketinize iletmeniz lazım.

 3. Murat dedi ki:

  Sistemden çıkabilmek için belkide bir aylık pirim parası kadar telefon parası ödedim ama bir türlü ilgilere ulaşamıyorsunuz. Çok iyi kurulmuş haraç ver düzeni, kendi paranızı çekemiyorsunuz. İptal için belgeleri fax ile yollayın diyorlar ama fax arızalı ve yolladığınız gitmiyor sonra da belgeler elimize ulaşmadı diyorlar.

 4. Ahmet Düger dedi ki:

  Yahu arkadaş şu iletişim tlf. Ve internet sayfasından bireysel emekliliğimi iptal etmek istiyorum.. Hem tlf da sıkıntı var hem de internet sayfanız açılmıyor. Bela mısınız kardeşim.. bes ‘ten ayrılmak istiyorum …anlayın lütfen …zorlaştırmayın

 5. Ahmet Düger dedi ki:

  Telefonda ayrılma diye bir seçenek yok Cayma isteğimi de süre dolduğu için cayma hakkı yok diyor.Lütfen cevaplayın şubeden ayrılma talebi alınmıyor diyor çalışanlar doğru mudur?

 6. Ahmet Düger dedi ki:

  Şubeden ayrılma talebimi işleme koyabilerler mi?
  ??????

 7. Halil suduak dedi ki:

  Bes iptal ettim para iadesi yapamiyorum. Nasil iade yapiliyor?

 8. dilek turhan dedi ki:

  Telefonla aradığımda müşteri temsilcisi sistemde sözleşmeniz bulunmamaktadır diyor, fakat benden 2 aydır kesinti yapılıyor ve üstelik kesinti paranızı göremiyorum diyor bu nasıl oluyor ben anlamadım. Bu durumda kesilen para nerede merak ediyorum ve muhatap alacağım hiç bir yetkili yok ne banka ne telefon ne mutemetlik. Hepsi biz bu konuyla yetkili değiliz diyor. Lütfen dönüş yapar mısınız

  1. Bahadır dedi ki:

   E devlet üzerinden bakabilirsiniz

 9. serkan güney dedi ki:

  Eşim işten ayrıldı 2 aydır. BES’ten çıkarmak için uğraşıyorum, vermiş olduğunuz fax numarası geçersiz, mail gönderiyorum olmuyor. Nasıl iptal edeceğim?

  1. Bahadır dedi ki:

   Emeklilik hesabı bulunan banka müşteri hizmetleri ile yapabilirsiniz

 10. aşkin dedi ki:

  1 aydir boştayım ayrilmak istiyorum

 11. aşkin dedi ki:

  1 aydir boştayım ayrilmak istiyorum nasil ayrilacam telefon cep gelir mi? 0538 325 9. 1.

 12. Mevlüt dedi ki:

  1 senedir zorunlu emeklilikteyim cayma hakkımı kullandım, yatirdigim 1800 tl’den cayma hakkımı kulandigim için 800 tl kesiliyor. Ben de bu hakkimi allaha hAvale ediyorum sizleri buna sebep olanlar er ya da geç cezasını bulurlar…

  1. admin dedi ki:

   Yanlış bilgilendirilmiş olabilirsiniz.
   Zorunlu BES ‘te böyle bir kesinti yapılması mümkün değil. Zorunlu (otomatik) Bireysel Emeklilik değil de normal BES yaptırmış olabilir misiniz?

 13. Mustafa dedi ki:

  Senin Allah belani versin ziraat tefecisi zehir zikkim olsun kestigin para, süresi gecmisde iptal edemiyormus. Lan adi otomatik katilim nedir benim haberim olmadan parami kesiyorsun. Sanane benim sosyal guvencemden kafana göre bes yapiyorsun. Siz faizci modern tefeciler geberin insallah.

  1. admin dedi ki:

   Süresi geçti iptal edilemez diye bir şey yok. Cayma süreniz geçmiş olabilir ama iptal işlemini her zaman yapabilirsiniz.

 14. İbrahim dedi ki:

  Otomatik katılımlı bes’ten cayma süren doldu ayrılma talep edersem stopajdan başka kesinti yapılır mı?

  1. admin dedi ki:

   Hayır yalnızca stopaj kesintisi yapılabilir. Stopaj kesintisi de ana paranızdan değil yalnızca getiriler üzerinden yapılabilir.
   Yani yatırdığınız tutar 1000 TL ve bunun fon getirisi 100 TL ise, 100 TL üzerinden sistemde kaldığınız süreye bağlı olarak kesinti yapılabilir.

 15. alev dedi ki:

  Ben de besten cayma hakkımı kullandım. Bir bucuk yıldır işyeri otomatık kesiyordu. Kadrolu olduk. 100 tl kesmeye basladı. Pazartesi iptal ettirdim. Dün yatan para 692 lira oldu. Nereyi aramalıyım?

 16. hasan dedi ki:

  bimere yazın ziraati şikayet edin bence sacmalık

 17. Süleyman dedi ki:

  Bu ziraat emeklilikten nasil cayacaz arkadaşlar yaa. Cayma süreniz dolmuştur diyor. Nasil bir yol izlemeliyiz? Lanet olsun bunlara alırken alıyorlar vermeye geldi mi yok.

  1. admin dedi ki:

   Ziraat Emekliliği arayarak ayrılmak istediğinizi belirtmeniz gerekir. Bu durumda size ayrılma talep formu gönderilecek. bu formu doldurarak kimlik fotokopinizle birlikte şirkete fakslamanız durumunda iptal işleminiz gerçekleşecektir. Ayrıca

   Cayma Süresi Dolan Otomatik BES’in İptali

   konumuzda detaylı açıklama mevcut.

 18. Selen dedi ki:

  Merhaba Süleyman bey ziraat emeklilik bireysel caymak için bilgi alabilirmiyim süreniz dolmuştur diyor. Nereye başvuru yapıcam ve bankaya gittigmde hiçbirşekilde yardım alamadım teşekkür ederim.

 19. zübük dedi ki:

  lan ziraat benim paramı çalarken pardon keserken banamı sordun şimdi iptal için bisürü işle uğraştırıyosun kimin parasını kime vemiyosun

 20. Erdem eryılmaz dedi ki:

  … binbir dereden su getiriyorsunuz bana mı sordunuz keserken? benim paramı verin.

 21. Ozgur dedi ki:

  Benim suresi dolmamis, talebiniz alimistir diyor ama iptal edilememiş diyor. Ne bu ya?

 22. Şeref karayörük dedi ki:

  Bes kesindisinin iptal edilmesini istiyorum

 23. ESİN dedi ki:

  SÜRENİZ DOLMUŞ DİYORSA ZİRAAT EMEKLİLİĞİN KENDİ SAYFASINA GİRİP TC VE TEL BİLGİLERİNİZİ YAZIYORSUNUZ SONRA DEĞİŞİKLİK VE TALEPLERDEN AYRILMA TALEBİNİ SEÇİYORSUNUZ VE BİTİYOR..

 24. Leyla dedi ki:

  Besi iptal etdim para yatmış ama hesabda para yok benim keni ziraat banka hesapım var oraya yatmamış anlamadım 9.78 tl tutar havale edildi diyor nereye havale edildi bilgi yok 22 gündür bilgi yok.