BireyselEmeklilikSistemi.Org

Zorunlu BES Cayma Hakkı Kullanımında İletişim Seçenekleri

Zorunlu BES Cayma Hakkı Kullanımında İletişim Seçenekleri

Bireysel Emeklilik ile ilgili en çok şikâyet aldığımız konu BES şirketleri ile iletişim konusunda yaşanan olumsuzlukları içermektedir. Özellikle Zorunlu Bireysel Emeklilikten (Otomatik Katılım Sistemi) caymak isteyen katılımcılar şirketlere bu taleplerini şirket telefon numaraları veya farklı yöntemlerle iletmek ve cevap almak konusunda sıkıntı yaşamaktalar.

Bu doğrultuda yaşanan sıkıntıları minimuma indirmek adına şirketlerle özellikle iptal / cayma hakkı kullanımında hangi yollarla iletişim kurulması gerektiği konusunu açıklamaya çalışacağız.

Zorunlu BES cayma hakkı kullanımı için iletişim / başvuru seçeneklerini 4 başlıkta ele alacağız. Bu başlıklar kolaydan zora doğru sıralamaya çalıştık. İşinize yarayacağını umarak başlıyoruz.

Kısa Mesaj (SMS)

Özellikle Zorunlu BES cayma işlemlerinin yoğunluğu nedeniyle son dönemde Bireysel Emeklilik şirketleri SMS ile cayma uygulamasını hayata geçirdi. Bu uygulamada olay kısaca bu işe ilişkin bir SMS numarası bulunmakta ve bu numaraya TC Kimlik no vs. yazarak cayma talebi iletilmektedir.

Bu SMS numaraları Şirketler tarafından internet siteleri üzerinden veya Otomatik Katılım Sistemine (Zorunlu BES) girenlere gönderilen bilgilendirme maili / SMS ‘inde yer almaktadır.

Ancak bazı şirketlerin bu SMS numaralarını bulmak gerçekten zor olabiliyor. Bunu da belirtmekte fayda var. Şayet sizde SMS numarasını bulamadıysanız sıradaki seçeneklerden birini kullanabilirsiniz.

Online işlemler

Cayma talebini şirkete iletmek için en verimli yollardan birisi de şirket internet sitesinden online işlemler aracılığıyla başvurudur. Bu yolla yapılan başvurularda telefon sırası bekleme gibi sorunlar olmadığından pratik olarak talebinizi yapabilirsiniz.

Şirketlerin online işlemlerinde cayma hakkını kullanacaksak direk bu talebimizi bildirebileceğimiz şekilde menüler mevcut olup bu işlemlere ilişkin izlenecek yol da yine internet sitelerinde açıklanmaktadır.

Ayrıca bazı şirketlerin online işlemlerinden cayma talebinin nasıl yapılacağına,  geçmiş yazılarımızda da yer vermiştik.

Telefon (Müşteri Hizmetleri)

Eğer yukarıdaki seçeneklerle işlemimizi yapamadıysak sonraki seçenek olarak Bireysel Emeklilik Şirketi telefon numarası aracılığıyla Müşteri Hizmetlerini arayarak cayma talebimizi iletebiliriz. Bu konuda da Emeklilik Şirketlerinin bir kısmında otomatik yanıt sistemiyle işlem yapılabilmekte, yani cayma talebimizi telefon tuşlayarak yapabiliyoruz.

Otomatik yanıt sistemiyle bir yönlendirme yok ise müşteri hizmetlerine ulaşmamız ve bu talebimizi Müşteri Temsilcisinden yapmamız gerekiyor. Bu aşamada da karşılaşılan en büyük sorun, bekleme sürelerinin çok uzun olması.

Özellikle Zorunlu BES (Otomatik Katılım Sistemi) ‘te katılım işlemleri toplu olarak yapıldığından cayma süreleri geldiğinde de bu işlemlerde artış meydana gelmekte ve telefonlar kilitlenebilmektedir. Bu konuda sorun yaşamamak için öncelikle ilk iki adımda verilen yöntemleri denemenizi tavsiye ederiz.

Ancak bu yöntemler şirket tarafından sunulmamışsa, telefonla ulaşma konusunda da sorun yaşıyorsak cayma süremizin 2 ay olduğunu da göz önünde bulundurarak farklı zamanlarda denemekten başka çaremiz maalesef bulunmamaktadır.

Posta Faks,

En son aşama olarak posta veya faks yoluyla cayma talebimizi iletebiliriz. Ancak başvuru takibi, posta/faks mesajının şirkete ulaşıp ulaşmadığının teyidi vs. konuları muallakta kalabileceğinden ve bunların takibi için yine müşteri hizmetlerini aramanız gerekeceğinden bu iletişim yöntemini en son sıraya koyuyoruz.

Yine de tüm iletişim yöntemlerini denediniz ve sonuç alamadıysanız Dilekçe Örnekleri konumuzdan faydalanarak yazılı olarak posta veya faks yoluyla başvurunuzu yapabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.