BireyselEmeklilikSistemi.Org

Zorunlu – Otomatik BES!

Zorunlu – Otomatik BES!

Şu sıralar gündemde olan otomatik katılımlı bireysel emeklilikle ilgili çok fazla belirsizlik olmakla birlikte, bazı noktalar netleşmeye başladı. Kamuoyunda zorunlu BES olarak da zikredilen uygulamanın işleyişine ilişkin birçok soru işareti var.
Öncelikle zorunlu tabiri, yapılan açıklamalar çerçevesinde düşünüldüğünde yanlış bir intiba uyandırmaktadır. Zorunludan ziyade otomatik katılımlı BES tabirinin gelecek sistem için daha uygun olduğu aşikar. Zorunlu denilince her ne şekilde olursa olsun şartsız koşulsuz sisteme mecburi bir giriş ve 10 yıl süreyle sistemden ayrılmama anlaşılıyor. Gelecek sistemde ise giriş kısmı otomatikleştirilirken bir süre sonra da olsa katılımcılara sistemden çıkış hakkı tanınıyor.

Otomatik Katılımlı Bireysel Emeklilik Nedir?

Yeni başlayacak olan Otomatik Katılımlı BES uygulamasına göre, işe yeni başlayan veya iş değiştiren kişi, işe başlangıcından itibaren Bireysel Emeklilik sistemine dahil olacak. Katkı payı devlet tarafından belirlenecek. Bu katkı payı işveren tarafından çalışanın maaşından kesilip ilgili emeklilik şirketine iletecek. İşverenden herhangi bir kesinti söz konusu olmayacak.

Otomatik katılımlı BES ‘ten Çıkış

Otomatik Katılımlı BES’te çıkış hakkı da verilecek. Sisteme girişin ardından henüz net olmamakla birlikte 3-6 ay gibi bir süre sonunda çalışana çıkış hakkı verilecek bu hakkı kullanmak isteyenler başvurarak sistemden ayrılabilecek. Bu sürecin işleyişi, kesinti olacak mı v.s. konular ise henüz netlik kazanmamış durumda. Verilen sürede sistemden çıkmayan katılımcılar ise 10 yıl ve 56 yaş şartlarına tabi olarak ve muhtemelen şu anki sistem şartlarında katkı payı ödeyerek sistemde kalmaya devam edecek.

Hangi Bireysel Emeklilik Şirketi

Hangi bireysel emeklilik şirketinde hesap açılacağı şu anki haberlere göre işverene bırakılacak. Yani işveren bir bireysel emeklilik şirketiyle anlaşacak ve çalışanların tamamının BES hesapları o şirkette açılacak. Sonraki süreçte şirket seçimine veya aktarıma izin verilecek mi verilecekse nasıl olacak yine netleşmeyen konular arasında.

Yazarın Şahsi Notu:

Otomatik Olunca ne olacak?
Öncelikle bundan sonraki kısmın tamamen sübjektif bir değerlendirme olduğunu belirterek başlamakta fayda var.
Otomatik olunca şu olacak, “Bireysel Emeklilik Sistemi nedir”, “bana getirisi götürüsü nedir”, “fon yönetimi nedir” gibi konulara vakıf olmayan birçok insan çıkış hakkı olduğunun da bilincinde olmayacak veya tanınan süre geçtikten sonra haberi olacak. Ve otomatik olarak sisteme sokulan bu insanlar 56 yaşına kadar sistemde kalmaya zorlanacak.
En başta yaptığım Zorunlu değil Otomatik açıklaması bu durumdan bağımsız olarak sistemin anlaşılması açısından yapılmıştır. Amaç “Zorunlu değil, istersek çıkabiliriz” in altını çizmektir. Yani tabi ki sisteme girişe dair bir zorlama söz konusu. Bu duruma herhangi bir müdahalemiz söz konusu olamayacak gibi. Ama çıkış hakkımız olduğunu ve bunun süresini takip edip bu süre içerisinde eğer istiyorsak bu hakkımızı kullanmayı ihmal etmemeliyiz.
Sistemi kötülemek adına değildir bu eleştirim ama Sistemi cazip hale getirmek yerine girişe zorlamak kısmı da ne kadar doğrudur tartışılır.
Çok konuştum olayın netleşmesini beklemek daha sağlıklı olacaktır.
Saygılarımla.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.